تبلیغات
وبلاگ بچه های دانشگاه ابرار تهران
قالب وبلاگ

وبلاگ بچه های دانشگاه ابرار تهران
سلام به وبلاگ ما خوش اومدی 
چت باکس


از آن جا كه دعای های توصیه شده و مثل دعای جوشن كبیر مشتمل بر هزار اسم الهی است خواندن آن در این شب (كه ثواب هر عملی از هزار ماه بالاتر است) بسیار با ارزش خواهد بود. علامه مجلسی ضمن اعمال شب های قدر خواندن این دعا را بیان داشته اند.[ مفاتیح الجنان، ص 180.] در روایت است كه هر كس در ماه رمضان سه مرتبه آن را بخواند خداوند جسم او را بر آتش جهنم حرام فرماید و بهشت را برای او واجب كند و دو ملك برای او موكل فرماید تا او را از معاصی حفظ كند و مدت حیات خود در امان خدا باشد.[همان]اگر قرار است در ماه رمضان سه مرتبه خوانده شود كدام شبی بهتر از سه شب قدر است؟


مى دانیم كه دعاهاى شب قدر، از طولانى ترین و پر محتواترین دعاهاست؛ دعاهایى مانند ((جوشن كبیر))، ((ابوحمزه ثمالى)) و امثال آن ه، كه اگر با حال و توجه خوانده شود، مایه انقلاب و دگرگونى روحى است، ادعیه اى كه انسان را با دریایى از معارف آشنا مى كند. انسان با خواندن دعا از یك طرف، با یاد آورى لطف، گذشت، كرم، رحمت و بخشش بى پایان خداى مهربان او را در كنار و دستگیر خویش مى بیند و نور امید در دلش مى درخشد و از دیگر سو، با یاد آوردن سختى هاى جان كندن، تنگى و فشار قبر، گرفتارىهاى عالم برزخ، حساب و كتاب فرداى قیامت، شعله هاى دردناك و سوزان دوزخ و حسابرسى دقیق در صحراى محشر، تمام وجودش، سرشار از ترس و نگرانى گردیده و آنچه عیش و نوش است فراموش كرده و گذشته خود و آنچه بوده و كرده است را با آنچه باید باشد مى سنجد و زیانى كه در گذشته متوجه وى شده است را در مى یابد و علاوه بر شك و تردیدى كه نسبت به راه و روش نا مطلوب خویش پیدا مى كند، ندامت سراسر وجودش را پر كرده و تصمیمى سرنوشت ساز مى گیرد و مسیر زندگى اش را دگرگون مى كند. اگر هم به این مرحله نرسد، لااقل بر كردار خود بیشتر مواظبت خواهد داشت؛ زیرا بیم و امیدى كه دستاورد شب قدر است در مراحل زندگى به یارىاش مى شتابد. در مقابل، اگر كسى از دعا رو برگرداند و شب قدر را هم به غفلت سپرى كند، در همان جمود و غفلت، زندگى را به پایان خواهد برد و سرنوشتى شقاوت بار در انتظارش مى باشد. از گفتار فوق، این نتیجه به دست مىآید كه در واقع خود انسان وارد مسیر سرنوشت خویش گشته و آن را تغییر مى دهد. گاهى براى پیمودن مسیر مقدرات، بر بال دعا و گاه بر بال عمل مى نشیند؛ گر چه دعا هم نوعى عمل محسوب مى شود. بنابراین، دعا در شب هاى قدر كه یك كار اختیارى است منشااثر است و در سرنوشت افراد دخالت دارد؛ به همین دلیل به آن سفارش اكید شده است. علاوه بر سفارش شفاهى بزرگان دین و علماى اسلام به خواندن دعاها در طول سال، در شب هاى قدر تاكید بیشترى بر این امر شده است؛ پس حتما منشا اثر است وگرنه كار لغو و بیهوده از بزرگان سر نمى زند.
[ شنبه 29 مرداد 1390 ] [ 11:50 ب.ظ ] [ m parsa ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور معرفی دانشگاه ابرار ایجاد شده، كه در كنار مطالب مربوط به دانشگاه، مطالب طنز و سرگرمی، بعضی موقع ها روان شناسی و یه كمی هم علمی و آموزشی و .... وجود داره، D:

نظر یادت نره ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :