تبلیغات
وبلاگ بچه های دانشگاه ابرار تهران
قالب وبلاگ

وبلاگ بچه های دانشگاه ابرار تهران
سلام به وبلاگ ما خوش اومدی 
چت باکسشب قدر از شب های بزرگ و با فضیلت است كه قرآن كریم آن را به بزرگی یاد كرده و از هزار ماه بهتر خوانده و فرموده: "فرشتگان و روح در آن شب به اذن خداوند فرود می آیند و قرآن در این شب نازل گردیده است".
شب قدر را به این جهت "قدر" نامیده اند كه جمیع مقدّرات بندگان (چه مسلمان و چه غیر مسلمان) در تمام سال در آن شب تعیین می شود. شاهد این معنا سوره دخان است كه می فرماید: "ما این كتاب مبین را در شبی پر بركت نازل كردیم. در آن شب هر امری طبق حكمت خداوند تنظیم و تعیین می گردد‍".
این بیان هماهنگ با روایات متعددی است كه می گوید: در آن شب مقدّرات یكسالة انسان ها تعیین می گردد و ارزاق و پایان عمرها و امور دیگر در آن شب مبارك تبیین می شود. البته این امر تضادی با آزادی ارادة انسان ها و مسئله اختیار ندارد، چرا كه تقدیر الهی به وسیله فرشتگان طبق شایستگی ها و لیاقت های افراد و میزان ایمان و تقوا و پاكی نیت و اعمال آن ها است، یعنی برای هر كس آن مقدر می كنند كه لایق است و زمینه هایش از ناحیه او فراهم شده است.(تفسیر نمونه، ج 27، ص 187.)
عبادت و راز و نیاز در این شب از آن جهت بسیار ارزشمند است كه انسان به وسیله ارتباط با خداوند و راز و نیاز با او، بهترین مقدرات را برای خود طلب می كند. همین طور ارزش عبادات در این شب بسیار بالاتر و برتر از شبهای دیگر است.
عبادت در آن شب فضیلت بسیار دارد و در نیكویی سرنوشت یكساله بسیار مؤثّر است. نسبت قدر به مثابة ورود بدون واسطه به درگاه حضرت حق است؛ ورودی كه در آن وعده رحمت خاص الهی داده شده است. در این شب، انسان خود و حاجات خویش را به خدا عرضه كرده و از گناهان و اشتباهات خود توبه و به درگاه خدا انابه می كند و به این مناسبت از گناهان پاك می شود امّا آن كه بدون عذر از فیض های شب قدر محروم شده، خود را با سوء اختیار، دچار شقاوت و بدبختی كرده است در لحظاتی كه سرنوشت انسان تعیین می شود، نباید در خواب باشد و از همه چیز غافل و بی خبر، كه در این صورت سرنوشت غم انگیزی خواهد داشت.(تفسیر نمونه، ج 27، ص 192.) برای این كه انسان هر چه بیشتر از ثواب و رحمت الهی در این شب بهره مند شود و بهترین مقدّرات را نصیب خود كند، توصیه شده كه این شب را تا صبح بیدار بماند.
انسانی كه در مسیر ارتباط و اتصال با خداوند است، باید از فرصت ها استفاده نماید و زمانی كه به منزل یار رسید، او را صدا بزند و با او ارتباط برقرار كند. بیدار بودن در این شب و عبادت نمودن موجب توجه قلبی انسان به خداوند عالم است. در زمانی كه رزق و روزی و فیض الهی بر انسان ها در این شب ها می بارد، انسان باید از این موهبت الهی بیشترین بهره را ببرد و در خواب و غفلت نباشد و كسی كه در این حالت با قرآن به سرگذاردن و با طلب كردن حاجات خویش از درگاه الهی با خضوع و خشوع، روی به خاك می ساید و اشك از دیدگان سرازیر می كند و با دعای خود از خدا حاجت می خواهد، نهایت تذلّل خود را در برابر عظمت الهی نشان می دهد و از خداوند می خواهد آیندة روشنی را برای او ترسیم كند و این اتصال و ارتباط با خدا را استمرار بخشد تا این جرقه معنوی و اتصال به حقیقت الهی، ره توشه ای باشد برای حیات فردی و اجتماعی او به گونه ای كه همیشه در مسیر تحصیل رضایت خداوند حركت كند. كمال و خوشبختی واقعی انسان، اتصال با خدا و پیوند با قرآن كریم است كه شب های قدر این اتصال را آسان تر می كند و باران رحمت می بارد و انسان بیدار و عاقل سعی می كند با شب زنده داری و بیداری این معارف نورانی را درك كند.اعمال شب قدر رو به تفکیک می تونید در لینک زیر بخونید:

"http://www.askquran.ir/showthread.php?t=28297&page=2"

[ شنبه 29 مرداد 1390 ] [ 02:25 ق.ظ ] [ m parsa ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور معرفی دانشگاه ابرار ایجاد شده، كه در كنار مطالب مربوط به دانشگاه، مطالب طنز و سرگرمی، بعضی موقع ها روان شناسی و یه كمی هم علمی و آموزشی و .... وجود داره، D:

نظر یادت نره ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :